субота, април 27, 2024
Kреативни радови

Достиников дукат

Ученице ОШ „Лепосавић“ Нађа Милановић,  Ема Игњатовић  и Кристина Савић добитнице награда литерарног конкурса „Достиников дукат“

Добротворно друштво „Достиник“ објавило је резултате трећег литерарног конкурса Достиников дукат, који је био намењен основцима из косовско-метохијских школа, са слободом избора врсте књижевног рода на коме ће писати своје радове, а ученице ОШ „Лепосавић“ из Лепосавића, Нађа Милановић , Ема Игњатовић и Кристина Савић добитнице су награда литерарног конкурса.

Међу награђеним ученицима су и ученици ОШ „Вук Караџић“ из Сочанице, ученици петог разреда, Лазар Радивојевић, Неда и Милица Трифуновић,  ученица шестог разреда Ива Спасојевић, и ученици седмог разреда Теодора Милановић, Анђелија Здравковић и Магдалена Вучинић.

Миљан Стојановић, председник друштва Достиник, истиче задовољство бројем пристиглих радова те да су се неке школе по први пут појавиле и заузеле високо место на коначној листи награђених радова.

„Волео бих да у следећим издањима нашег конкурса видимо школе из свих крајева наше јужне покрајине. Сваке године смо све мотивисанији, с обзиром на то да су чланови нашег друштва углавном просветни радници и веома добро знају шта значи мотивација у школи. Кроз овогодишње радове смо видели да ментори у косовско – метохијским школама све више раде са својим ученицима на плану креативног писања.“

Многи познати писци и велики умови говорили су и писали о мајкама, о том бићу које је најсличније Богу, као што је рекао велики Николај Велимировић. Баш због тога, Добротворно друштво “Достиник“ је ове године за свој литерарни конкурс изабрало тему: „Цео свет стане у срце моје маме“. Овај конкурс добија све већи значај што показује број пристиглих радова из разних школа широм Косова и Метохије (Угљаре, Лепосавић, Обилић, Клокот, Ранилуг, Липљан, Сочаница, Прилужје, Грачаница, Сушица, Црколез, Зубин Поток, Бабин Мост, Граце, Доња Брњица, Горња Гуштерица…). Највише радова је послала школа из Лапљег Села.

Дванаесточлани жири овогодишњег литерарног конкурса није имао нимало лак задатак, али је уживао у њему. Ученици млађег, као и ученици старијег узраста показали су своју креативност, а пре свега заједничку мисију – да нам прикажу колики је значај МАЈКЕ, не само у њиховим животима, већ у животу сваког од нас. Њихови радови задивљују, инспиришу, мотивишу и чине поносним све нас. Неки су нас насмејали, неки су измамили сузе, али оно што прожима све радове је огромна емоција и чињеница да су мајке одлучне, борбене, несаломиве… Баш као што је речено у једном од награђених радова:“ У загрљају њеном, осетила сам снажне откуцаје њеног срца, тог и таквог срца које раније нисам могла ни да чујем ни да осетим…“

Сигурна сам да је свако од жирија осетио те снажне загљаје и то срце које заправо куца у сваком од нас – истиче Марија Глиџић, представница овогодишњег жирија.

Извор: Лепосавић портал

У среду 27.03.2024. године представници Достиника су посетили нашу школу и лично уручили награде нашим ученицима освојене на овогодишњем конкурсу.